Cosplay maska (paper mache) - tutoriál

2. března 2014 v 16:00 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit

Častým doplňkem u nejrůznějších postav bývá maska. Různé postavy mají každý jiný typ masek, některé složitější než jiné. Na internetových e-shopech se dá najít spousta již hotových masek většinou z plastu ale kvalita většinou nebývá nic moc. Bývají předražené a koupenou masku vám moc lidí na conech nepochválí. Rozhodl jsem se tedy zpracovat jednoduchý návod na výrobu masky s použitím těch nejlevnějších dostupných materiálů, které si každý může doma obstarat a výsledek pak ke konci vypadá často mnohem lépe než koupený výrobek. Způsob o kterém mluvím je výroba masky pomocí papírové drtě. Papírová drť se skvěle hodí pro menší a ne tak nákladné doplňky kostýmů např. masek. Neříkám že je nejideálnější variantou. Rozhodně bych z ní asi nedělal pro postavu např. celou zbroj. V takových případech se víc osvědčí zas pěnový materiál, apod... se kterým zatím ale zkušenost nemám.

Zde je tedy návod:
1. nejprve si připravíme směs na papírovou drť. Ta se skládá z vody a mouky. Vše v poměru tak 1:1 smícháme v misce (lepší když je trochu více vody) a aby směs vydržela déle můžeme přihodit i špetku soli.

2. připravíme si základ podle kterého budeme tvarovat masku. Byl by nesmysl si jí vyrábět přímo na obličeji XD a proto využijeme např. balónek, který nafoukneme tak do přibližných rozměrů naší hlavy. Ten následně můžeme případně stáhnout lepenkou pokud je např. po obvodu moc kulatý. Zajistíme balónek v nějaké misce či podložce aby stabilně držel.

3. Vezmeme si štos novin a nastříháme/natrháme z nich podlouhlé proužky, které pak jeden po druhém namáčíme v předpřipravené směsi a nanášíme ve vrstvách na balónek. Takto pokračujte dokud nebudete mít dostatečně silnou vrstvu, který odolá nárazu. Mě osobně se osvědčilo tak kolem 10-14 vrstev. Rada:
a) nanášejte proužky co nejvíce přes sebe. Maska pak víc vydrží.
b) každou vrstvu nechte nejprve dobře proschnout než nanesete další.
c) střídejte směry nanášení vrstev, jednou vertikálně a další vrstvu zas horizontálně.
d) nanášejte vrstvy nejen na vrch ale po prasknutí balónku i zevnitř - to masku opět utuží.
e) pokud se nám pořád nezdá tvar masky tak ještě vlhkou jí můžeme tvarovat stažením lepenkou.
Jakmile nanesete dostatečně silnou vrstvu aby jste pro tvar už nepotřebovali jako podklad balónek - balónek praskneme a vytáhneme. Následně upravíme masku podle obličeje. Okraje se dají vždy zastřihnou a zkrátit. Je dobré okraje také potáhnout proužky aby ve výsledku nebyly zubaté či se drolily.

4. Pokud má naše maska otvory pro oči či ústa apod... doporučuji je vytvořit ještě před finálními vrstvami. Nejprve si tužkou vyznačíme místo kde otvor chceme a pak do něj uděláme drobnou díru. Pokud pozice sedí, otvor zvětšíme nůžkami či nožíkem.

5. Pokud se nám maska zdá dostatečně pevná a už déle nechceme vrstvit, necháme jí proschnout a po zaschnutí jemně přejedeme šmirglovým papírem pro hladší povrch.

6. Další část je barvení. Zde můžeme použít nejrůznější barvy - např. akryly. Někdy je lepší před samotným barvení masku potřít lakem či dvousložkovou pryskyřicí pro ještě hladší vzhled. Barvu natíráme v tolika vrstvách dokud zcela nezmizí podkladová barva papíru a to i z vnitřní strany. Pokud má vaše maska nějaké ornamenty tak v této části je můžeme též vytvořit/nakreslit stejným způsobem. Po barvení většinou doporučuji masku natřít či přestříkat lakem pro zcela hladký a lesklý vzhled a tím máme hotovou samotnou masku.

7. Poslední co zbývá pokud chceme masku nosit je připevnit něco co nám jí udrží na hlavě - např. gumu. Tu zevnitř připevníme buď tavicí pistolí nebo v mém případě např. běžným univerzálním lepidlem na gumu, plasty atd...

Tak a nyní si jí můžeme vyzkoušet Usmívající se

Jinak zde je můj výsledek. Použil jsem tento postup při výrobě masky na No Face/Kaonashiho *vím mám jí ještě dost hrbolatou ale tak byl to můj první pokus o práci z papírovou drtí XD*

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama