Deidarovy jílové sošky

4. září 2015 v 15:04 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit

"Art is BANG!!!"

Svého času byl Deidara jednou z nejpopulárnějších postav Naruta. Spousta lidí ho s oblibou cosplayovala ještě v dobách kdy Naruto Part II se začal vysílat. Dnes je to trochu pozapomenutá postava, přesto já se k ní i přesto s oblibou vracím. Nedávno jsem prošel pár návodů na výrobu výbušných jílových sošek - jeho umění. Vyzkoušel jsem, přizpůsobil výrobu svým potřebám a sepsal vlastní tutorial na výrobu. Snad se bude hodit všem budoucím cosplayerům Deidary :)

1. Potřeby:
♦ Modelovací a na vzduchu tvrdnoucí hmota je základ. Já osobně použil KERA plast bílý o 300 g od Koh-i-nooru. 300 g za +/-50 Kč je dobrá cena a hmota dlouho vydrží pokud nezatvrdne. Dá se sehnat ve většině papírnictví


♦ Sklenice s vodou, podložka, špejle, drátek, lepidlo, nožík či nůžky, barva, lak *může i nemusí být*

2. Teď k samotné výrobě: nejprve si z hmoty vytvarujeme potřebný tvar. Voda nám pomůže hmotu změkčit takže je lépe tvarovatelná a když vlhkým prstem přejíždíme po povrchu tak se vyhladí. Nožíkem či nůžkami jsem pak odděloval nepotřebné kusy hmoty či vykrajoval některé tvary (např. ocasní brky). Špejlí jsem většinou vytvářel dírky které na soškách představovaly oči. Ale hlavní využití špejle přišlo při spojování částí sošek, které se skládaly z více dílů jenž jsem si předem vymodeloval. Ještě nezatvrdlou část sošky jsem propíchl špejlí, seříznutou na potřebnou délku. Slouží jako opěrná kostra na které se dají nasadit další díly. V mém případě to byly většinou křídla a občas hlavy.

zde je to lépe vidět:


Podobným způsobem se dá i místo špejle použít drátek. Především tam kde bylo potřeba spojit díly v nepřímé linii (viz. stonožka).

3. Sušení/pečení - samostatné díly (ještě nespojené - špejle či drátek jsem prozatím vytáhl) necháme sušit na vzduchu po dobu minimálně 24 h než hmota zcela vyschne a ztvrdne. Komu se nechce čekat může jí dát i do trouby a je to pak rychlejší. Nesmí se však péct na moc stupňů - hmota pak může praskat. Je dobré jí pravidelně kontrolovat a případné praskliny případně dodatečně zacelit kusem hmoty.

4. Spojování - až hmota zcela ztvrdne, můžeme se pustit do spojování dílů. Ty spojíme pomocí špejle či drátku co jsme si mezitím odložili a trochou lepidla, kterým spoje zakápneme. Po uschnutí máme hotový základ sošky.

5. Barvení, lakování - poslední část výroby :). Jelikož hmota není zcela bílá je dobré jí po zaschnutí dodatečně nabarvit barvou. Bílá na celkovou sošku a černá pro oční otvory. Tu se mi osvědčily akrylové barvy, které dobře kryjí. Nakonec můžeme ještě celou sošku nalakovat lakem ve spreji či štětcem - barva se pak neodírá a soška víc vydrží.

No a to je vlastně vše :D
A tu výsledek:


Tak hodně štěstí při tvorbě! ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KamikoValkoinen KamikoValkoinen | Web | 7. září 2015 v 22:10 | Reagovat

*tleská* Jenom u toho pavouka, nelámou se ty nožičky? Nebo jsou z něčeho jiného? :)
Ta hmota je dobrá, pokud nepoužiješ moc vody (blbý zvyk z keramiky topit hlínu ve vodě) :D

2 Akito/Akitozz6 Akito/Akitozz6 | 7. září 2015 v 23:51 | Reagovat

[1]: Díky :-D co se týče pavouka tak ty nožky jsou z lehkého kartonu. Pak mají lepší tvar ;-)
Prostě to chce tak akorát vody ani moc ani málo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama