Scarecrow maska - tutoriál

3. listopadu 2015 v 21:33 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit

"Would you like to see my mask?"

Halloween je sice už za námi ale i tak jsem se rozhodl vytvořit návod na jednoduchý kostým/cosplay který se mi zdá pro Halloween ideální. A navíc jeho výroba je snadná a levná. Letos jsem si na Halloween vybral postavu Scarecrowa - Batmanovského záporáka, konkrétně jeho filmovou verzi (Batman Začíná z r. 2005) poz. info o filmu zde: http://www.csfd.cz/film/136224-batman-zacina/prehled/. Mohl jsem udělat klasickou komixovou verzi nebo tu ze hry ale vybral jsem filmovou, protože jsem hledal kostým na poslední chvíli a tak jsem potřeboval vyrobit něco rychlého. V podstatě se kostým skládá pouze z masky a padnoucího společenského obleku. Hlavní je ale maska. Takže tu je návod jak na ní pro fanoušky Batmana či obecně filmové nadšence:

1. Potřeby:
♦ Pytlovina, ať už látka nebo pytel z pytloviny
♦ Režná nit
♦ Ruční jehla s co největším okem
♦ Provaz
♦ Černý motouz nebo tkanička
♦ Nůžky

Dodatečně dle výběru
♦ Tmavý fix, černá křída, černý akvarel nebo grafit, ... - na následné dobarvení masky


2. Teď k samotné výrobě: v první fázi si změříme obvod hlavy v nejširším místě krejčovským metrem abychom zjistili přesné míry a maska nám padla. Následně rozměry přeneseme na pytlovinu a načrtnem si přibližně tvar podlouhlého obdélníku přičemž kratší strana bude v rozměrech obvodu hlavy + tak 2 centimetry navíc na sešití. Delší strana bude přibližně o rozměrech výšky hlavy ale je lepší jí mít delší aby maska zakrývala i krk. Vždy se dá později zastřihnout. Poté vezmeme nit a pomocí ruční jehly vzadu oba konce pytloviny sešijeme dohromady. Vznikne nám něco jako taška beze dna. Jestli chcete můžete si jí zkušebně nasadit a zjistit tak jestli není příliš volná či naopak těsná. Pak vezmeme přední stranu vršku a přeložíme ji směrem dozadu a opět po obvodu sešijeme. Nyní máme hotový základ.

3. Nasadíme si vzniklý pytel na hlavu a vyznačíme si body v místě očí. Pak do něj vystřihneme otvory pro oči. Kdo chce být co nejvěrnější originálu udělá otvory malé, ale kdo chce něco vidět skrz tak si je pochopitelně udělá větší :D.

4. Následují ústa. Ty mají v originálu přibližně tvar pokrouceného písmene W. Nejprve si vyznačíme kde by přibližně měla být a posléze vezmeme černý motouz a jehlu a postupně cik-cak prošíváme "zuby". Nebo si vezmem tkaničku a provlíkáme jí pytlovinou. Konce zajistíme zevnitř uzly.

5. Blížíme se do finále. V této fázi je základ už kompletně hotov a zbývají dodatečné úpravy: např. tvorba jizev. Jizvy dodají masce strašidelný vzhled. Takže si nejprve načrtneme kde jizvy budou a pak opět režnou nití obšíváme.
poz.: pro dosažení odraného vzhledu bych se nebál pár vláken pytloviny sem-tam vytrhat a natřepit. Ve výsledku to bude vypadat věrohodněji

6. Kdo chce může tento krok přeskočit. Pokud chceme aby maska vypadala extra zastarale je dobré jí trochu ještě dobarvit. Já jsem například použil černý fix, kterým jsem ztmavil hlavně okolí očí, úst, atd... a následně přetřel kapkou lihu aby nebyly vidět tahy fixem.

7. Poslední krok - uvázání provazové smyčky. Smyčka stáhne masku kolem krku a dá jí lepší tvar. Na toto jsem použil tenký provaz a provedl následující uzel:


Nuže je hotovo! Musím však upozornit že pytlovina je materiál který se hodně drolí a nadělá nepořádek a pro někoho je i dráždivá. Pro tento účel jsem jí zevnitř ještě vylepil normální látkou hl. v okolí nosu, úst a očí. Zároveň pod maskou nosím i tenkou čepici aby mi kousky pytloviny neulpěly ve vlasech.

Toť vše! A zde je můj výsledek:


Tak hodně štěstí pří tvorbě! ;)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 stygis stygis | 12. prosince 2016 v 8:33 | Reagovat

já použil pytlovinu, ovšem lepší by byl pytel, je tvárnější!

2 Akito/Akitozz6 Akito/Akitozz6 | 12. prosince 2016 v 13:33 | Reagovat

[1]: Taky jsem to tak udělal :D ušetřilo mi to spoustu práce s měřením. Ale pytlovina taky dobrá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama