Cosplay materiály část II.

6. března 2019 v 17:54 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit
"aneb proč zbožňujeme moosgummi, či tak nějak ..."

Zdravím věrné čtenáře blogu, ale i případné návštěvníky. Po velmi dlouhé době opět píšu na svůj blog, který jsem v poslední době dost zanedbával. Gomenasai. Přes všechno craftění a ostatní věci, nejen s cosplay spojené, jsem si nakonec udělal čas a rozhodl se sepsat kratičký článek resp. pokračování článku Cosplay materiály I. V předešlém díle jsem se zmiňoval o tom, jak moc rád používám papír/karton/lepenku (PKL) pro tvorbu cosplay replik. Toto tvrzení platí i nadále. Časem jsem ale zjistil, že mi pro mé stále se zvyšující nároky na kvalitu samotný papír už nestačí. Materiál, o kterém se budu teď zmiňovat, už mnoho cosplayerů aktivně používá, přičemž já jsem se k němu dostal teprve před nedávnem (loni). Jedná se o moosgummi, jinak řečeno pěnovou gumu/pěnovku (v angličtině "craft foam"). Někteří z vás už o ní jistě slyšeli. Osobně si myslím, že je to vedle klasického papíru ideální materiál pro začínající cosplayery. Vypadá asi nějak takhle:


Běžně se používá na výrobu dekorací a dětských hraček, přičemž se nejčastěji prodává v arších o různých velikostech a tloušťkách. Ty jsou vhodné pro drobnější práce, ale osobně doporučuji si sehnat moosgummi v metráži, pokud počítáte s větší spotřebou a chystáte tvořit něco většího. Pěnovka v metráži se dá sehnat třeba u látek Mráz *odkaz zde* za vcelku dobrou cenu.

Jak pracovat s moosgummi

Je to docela prosté. Moosgummi se dá velice snadno stříhat, slepovat, skládat, sešívat a tvarovat. Je velice pružná a poddajná, narozdíl od kartonu či papíru. Její jedinou nevýhodou je však fakt, že právě díky své měkkosti se sama o sobě dost snadno trhá. Proto je vhodné ji nejlépe kombinovat ještě s jiným pevnějším materiálem materiálem např. worblou. Já osobně ji rád kombinuji s kartonem a koženkou, přičemž oboje používám jako pevný základ, který zajistí, že se pěnovka neroztrhne viz. toto foto:

několik slepených vrstev moosgummi podlepených kartonem.

Priming

Na závěr se ještě krátce zmíním o způsobu jak upravit pěnovku v případě, že jí chcete dát hladký a lesklý povrch. Moosguma sama o sobě v neupravené podobě má pórovitý povrch s občasnými "bublinkami". Prostě typická pěnovka. K vyhlazení povrchu se mi parádně osvědčilo lepidlo na dřevo, které se postupně nanese v několika vrstvách, dokud povrch není hladký tak jak potřebujeme. Další možností je použít tekutou gumu ve spreji "Plasti Dip", po které povrch zůstane hladký a netvoří tolik prasklinky při ohybu. Na zaschlý povrch následně můžeme nanášet barvu. Tento způsob se nejlépe hodí u armorů či props, u kterých chceme kovový vzhled. Pro lepší představu cosplayerka Kamui vytvořila přehledný návod, jak předpřipravit moosgummi na barvení. Na jejím YT kanálu lze nalézt spoustu podobných a užitečných návodů pro začátečníky i pokročilé :)

Tutoriál zde:


A to by bylo pro dnešek asi všechno :D více se zatím o práci s moosgummi rozepisovat nebudu. Na internetu je spousta lepších a podrobnějších návodů jak s ní pracovat od zkušenějších cosplayerů. Prozatím ale mohu říci, že je to dosud můj nejoblíbenější cosplay materiál ♥

*** pokračování příště ***


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama