Cosplay materiály část III.

29. července 2019 v 16:55 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit


Zdravím všechny a vítám vás u dalšího pokračování článku Cosplay materiály. V předchozí části jsem se věnoval popisu mé oblíbené moosgummi/craft foamu. V dnešní části se budu věnovat materiálu se kterým jsem se seznámil teprve nedávno a tím je worbla. Worbla patří v dnešní době k jedním z nejoblíbenějších a nejpoužívanějších cosplay materiálů. Spousta cosplayerů jí používá na tvorbu armorů, různých doplňků a podobně. A není se čemu divit. Je to opravdu skoro všestranný materiál. V následujícím článku se vás pokusím s tímto materiálem blíže seznámit a zároveň uvést některé z jeho kladů a záporů.


Úvod, návod k použití a klady

Worbla patří mezi termoplasty, jinak řečeno teplem tvarovatelný materiál. Tím pádem se dá zcela lehce různě tvarovat, ohýbat, skládat, atd... Práce s worblou je velmi snadná a dala by se v podstatě přirovnat k modelařině. Vše co je k tomu potřeba je akorát horkovzdušná pistole nebo v případě nouze trouba nebo žehlička (s použitím pečícího papíru).
V podstatě stačí worblu nahřát dokud nezměkne a pak je zcela tvarovatelná. Po zchladnutí si daný tvar uchová a je velmi pevná, což jí činí ideálním materiálem tam, kde je kladen důraz na odolnost vůči námaze.
Další nespornou výhodou je, že se dají zbytky a odřezky schovat a přitavit zpět k sobě. Tak i po několika projektech máme worblu po ruce vždy připravenou k dalšímu použití. Což se ostatně vyplatí i z finančního hlediska, pokud nechceme kupovat zcela nové archy.

ukázka: mnou vytvořený díl z worbly zatím bez konečné úpravy

Zápory

I přes své nesporné kvality má worbla i pár záporů. Tím hlavním je cena: arch worbly 1x1 m výjde u nás minimálně na 700 Kč, takže začínajícím cosplayerům bych spíše doporučoval rozvahu a případně zkusit jiný, cenově přijatelnější materiál. Dalším záporem je, že se nedá brousit. Pokud tedy chceme s worblou docílit hladkého vzhledu, je potřeba jí dodatečně povrchově upravit. V tom případě pomůže priming, kterého docílíme např. nanesením několika vrstev lepidla na dřevo. Posledním záporem na který jsem přišel je, že je poměrně těžká. Armor z worbly jsem dosud nevyráběl, ale dokážu si představit, že v porovnání s třeba s EVA foam musí vážit o mnoho víc a nelze tak lehce skladovat či převážet: worbla drží po vytvrzení přesný tvar, který se nedá nijak ohýbat, takže je náročnější co se týče převozu větších dílů.

Kde koupit worblu?

Jak se dá očekávat, worbla je velmi exkluzivní materiál. V ČR vím zatím jen o jediném obchodě, kde jí prodávají a to je silikonysro.cz. Zde prodávají archy worbly ve 4 provedeních (klasická okrová, černá, červená a transparentní). Cena za arch cca 700,-.
Pochopitelně se dá objednat i ze zahraničí, ale tam je to + poštovné a balné. Či se zkusit poptat po předních českých cosplayerech, kteří mají s tvorbou armorů zkušenosti. Ti občas nabízejí worblu i za nižší než prodejní ceny.

ukázka: worbla po primingu a nabarvení

Závěrem

Worbla je bezpochyby úžasný materiál s širokým množstvím využití. Pro mě ale poněkud finančně nákladný. Já osobně tedy preferuji kombinovat práci s ní a dalšími materiály např. moosgummi nebo EVA foam. Worblu v tomto případě používám na doplňkovou tvorbu menších částí u kterých vyžaduji pevnost a které bych těžko vyrobil z jiných materiálů. Ale opravdu záleží na tom co chcete vyrobit a jaké vlastnosti od materiálu vyžadujete. Worblu bych například použil tam, kde je potřeba docílit pevného kovového vzhledu, zatímco foam se hodí více tam, kde počítáme s ohybem.

*** pokračování příště ***

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anika Anika | E-mail | 10. září 2019 v 20:49 | Reagovat

Ahoj mám malý dotaz, nejsem sice cosplayer, ale zajímalo by mě, který z těchto materiálů je nejlehčí (mimo papír a kartón). Jsem larpák a na jarní akci potřebuju udělat rohy. Musí být alespoň relativně odolné a neměla by jim vadit voda. Zároveň by se to mělo dát chytit ve vlasech, což nevím, jak udělám, ale to už vymyslím... Budu ráda za jakoukoli radu.

2 Akito/Akitozz6 Akito/Akitozz6 | 15. září 2019 v 10:01 | Reagovat

[1]: Ahoj! O něčem bych věděl. Osobně bych si nejprve sehnal nebo vyrobil základ což je čelenka. Tu buď koupit, ale měla by to být úplně ta obyčejná bez ničeho nebo by se dal ohnout silnější plochý drát a z něj to udělat. Na samotné rohy bych použil asi pěnovou gumu "moosgummi" nebo tenčí EVA foam. Obě jsou dost lehké. Znám 2 metody jak vytvarovat rohy. Ta první je, že vezmeš alobal a z něj vytvaruješ rohy a to celé pak obalíš v   moosgummi nebo EVĚ. Pak stačí jen naprimovat, nabarvit a nasadit na čelenku. Nebo zkusit druhou možnost a to podle tohohle návodu:https://www.youtube.com/watch?v=jUoWn3Q7cak.

3 Anika Anika | 15. září 2019 v 10:54 | Reagovat

Moc děkuju 😁

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama