close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Jak vyrobit realistický kámen - cosplay tutoriál

5. května 2020 v 15:07 | Akito |  Cosplay - Aneb jak co vyrobit
"Stone, the oldest material known to humankind."

Dlouho jsem uvažoval nad dalším tutoriálem, o čem by měl být, až mě k tomu dnes dovedla v podstatě úplná náhoda. Při každoročním jarním úklidu jsem v jednom šupleti narazil na rok otevřenou modelovací hmotu. Pochopitelně byla už ztvrdlá a prakticky nepoužitelná. Co s ní tedy? Vyhodit se mi jí nechtělo, a tak jsem přemýšlel, co bych z toho ztuhlého špalku mohl asi tak vyrobit. No a napadl mě zrovna kámen. Resp. kamenná deska s vyrytým egyptským hieroglyfem, jakožto pěkná dekorace do pokoje. Tak jsem se pustil do práce a nakonec jsem narazil na způsob, jak se dají vyrobit v podstatě všechny cosplay repliky, kde je třeba dosáhnout opravdu reálného kamenného vzhledu. Zde je tedy návod:Potřeby:
♦ modelovací hmota, FIMO nebo jakákoli jiná na vzduchu tvrdnoucí hmota
♦ nožík, rydlo, kladívko nebo jakýkoli předmět, kterým se dá tvarovat a vyrývat
♦ brusný papír (volitelné)
♦ sklenice s vodou, štětec nebo houbička
♦ vodou ředitelné barvy nebo černý čaj/káva
♦ barva ve spreji
♦ černá leštěnka na boty nebo černá akryl. barva
♦ bezbarvý lak ve spreji
♦ pudr či mouka

Postup:

Tvarování
V první řadě musím zdůraznit jednu věc, která možná bude znít nezvykle, ale bude nakonec dávat smysl. Pokud chcete z modelovací hmoty vytvořit skutečně realistický kámen, je lepší s ní pracovat, jako by to opravdu byl skutečný kámen, tzn. hezky ve ztvrdlé podobě. Proto v tomto návodu nepoužiji klasický způsob práce s hmotou, která se obyčejně zpracovává, dokud je ještě měkká a tvarovatelná. Proto ani nevadilo, že jsem použil svoji totálně "betonovou" kostku hmoty ze šuplete :D Takže, v prvním kroku jsem takto ztvrdlou hmotu začal tvarovat. Vzal jsem si nožík, brusný papír a dlátko a jako staří mistři jsem do ní začal tesat detaily a vzory. Pokud se mi zdály moc hrubé, tak jsem je lehce přejel vlhkým štětcem či prstem a tím jsem vyhladil všechny potřebné linie. Díky tomu, že hmota je v podstatě čirý jíl, to šlo velmi snadno. Pro věrohodnější kamenný vzhled jsem okraje odštípl kladívkem a lehce otloukl o zem :D

Barvení
A zde přichází ta nejdůležitější část. Zde bych rád dodal, že spoustu práce usnadní, pokud pro tvorbu kamene použijete modelovací hmotu/FIMO v zemitých odstínech (hnědá, červená, šedá, ...) než čistě bílou. Barevná hmota dodá dobrý základní odstín, který se dá dále ztmavovat. Pokud ale už použijete bílou, počítejte s větším počtem krycích vrstev barvy. Já kupříkladu použil sice bílou hmotu, ale zabarvil jsem jí černým čajem jako podkladovou barvou. Toho samého se dá docílit i třeba vodovkami.

Ve druhém kroku jsem použil barvu ve spreji pro druhou barevnou vrstvu. Proč ve spreji? Žádný přírodní kámen nemá strukturu podobnou tahům štětce a tudíž jsem se rozhodl minimalizovat jakékoli barvení za použití štětce. Barvy se dají použít různé. Existují různé hnědé a neutrální odstíny, metalické pro kovový vzhled či spreje, které barvou už připomínají kupříkladu mramor. Dá se použít v podstatě kterýkoliv z nich. Při jejich použití jsem dbal na tom abych hmotu jenom lehce "poprášil" a ne zcela zakryl podkladovou vrstvu. Takže jsem stříkal z cca. metrové výšky, často i několikrát za sebou. Pak jsem vše nechal dobře proschnout.

V dalším kroku jsem pokračoval vytvářením nejtmavších kamenných odstínů. Toho jsem docílil pomocí černé leštěnky na boty. Dá se ale použít i hodně vodou zředěná černá akrylová barva. Nejprve jsem povrch hmoty lehce navlhčil vodou, a pak přejel leštěnkou. Voda pomůže barvě se hezky rozpít a nezanechá pak nevzhledné tmavé fleky. Následně pak jsem přebytečnou černou setřel suchým hadříkem, takže černá barva zůstala jen v rýhách a prasklinkách. Opět jsem nechal vše proschnout.

V předposledním kroku jsem celý výtvor nastříkal bezbarvým lakem ve spreji, aby se barva neodlupovala nebo nešpinila. Sprej jsem nechal zaschnout a nakonec přichází poslední krok. Pokud jste někdy zblízka koukali na kámen, tak zjistíte, že je hodně matný a často se v něm usazují drobné částice hlíny a prachu. Právě tohoto posledního efektu jsem docílil obyčejným pudrem. I zde platí, čím tmavší odstín, tím lépe. V případě nouze lze použít i obyčejná kuchyňská mouka. Pudrem jsem kámen lehce poprášil a celek nakonec lehce vyčistil papírovým ubrouskem. Pudr se krásně přichytil na bezbarvý lak a na některých místech vytvořil opravdu krásnou "zaprášenou" texturu.

A to je vlastně vše. Nic víc v tom není :) Tento projekt mi trval necelou hodinku a ve výsledku vypadá opravdu dobře a reálně.

Takže těm, kdo to chtějí taky vyzkoušet, přeji hodně štěstí při tvorbě!! ^^ 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama